Úkolem bodového systému je snížit počet dopravních nehod a přestupků. Má působit preventivně, řidiči na jeho základě přesně ví, jaký postih jim za konkrétní typ přestupku hrozí. V roce 2024 došlo po dlouhých 14 letech k úpravě bodového systému, co se změnilo?

Když se řekne bodový systém

Jak už jsme nastínili, bodový systém se preventivně snaží předcházet přestupkům a dopravním nehodám na silnici. Každý řidič začíná s čistým štítem, tedy nula bodů, pokud se dopustí přestupku, pak nějaké ty trestné body získá. Limitem je 12 bodů, jakmile tohoto počtu dosáhne, čeká ho dočasné pozbytí řidičského oprávnění.

Nově jsou místo pěti sazeb jen tři

Když se řidič dopustí přestupku, hrozí mu trest. Jeho výše se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně od jeho následků. Zatímco dřív existovalo 5 sazeb bodů podle závažnosti, od 1. 1. 2024 už jsou jen tři, a to 6, 4 a 2 body.

  • Za nejzávažnější přestupky jako je jízda pod vlivem alkoholu nad 0,3 promile nebo jiné návykové látky, může řidič dostat 6 bodů. Mezi další důvody pro udělení 6 bodů patří stav vylučující způsobilost, odmítnutí podrobení se testu na alkohol a jiné návykové látky, porušení zákazu předjíždění, jízda na červenou, vjíždění na železniční přejezd přes zákaz, otáčení se, couvání a jízda v protisměru na dálnici, překročení rychlosti v obci o 40 km/h (50 km/h mimo obec) a více, ohrožení chodce, jízda s technicky nezpůsobilým vozidlem nebo dopravní nehoda s ublížením na zdraví – smrt, těžká újma.
  • Trest ve výši 4 bodů následuje za překročení rychlosti o 20 km/h v obci (30 km/h mimo obec) a více, omezení chodce, neprodlené nezastavení vozidla u dopravní nehody, opuštění místa nehody, telefon za volantem, nedání přednosti v jízdě atd.
  • Za méně závažné přestupky jako překročení rychlosti o 10 km/h a více v obci nebo mimo ni, nezastavení vozidla před přechodem pro chodce atd. následuje trest ve výši 2 bodů.

Už u sebe nemusíte mít řidičský průkaz ani osvědčení vozidla

Další novinkou je skutečnost, že u sebe v ČR už nemusíte mít ani řidičský průkaz, ani osvědčení vozidla. Zelená karta, která je dokladem o sjednání povinného ručení vám stačí v mobilu. Původně tato povinnost měla zaniknout až 1. 7. 2024, nakonec se datum upravilo a od 1. ledna 2024 u sebe nemusíte vozit výše zmíněné doklady. Svoji totožnost ale prokázat případně musíte, postačí k tomu občanský průkaz nebo cestovní pas. Nepotřebujete náhodou nový cestovní pas?

Řidičák na zkoušku

Třetí zásadní změnou je řidičák na zkoušku jako jeden z nástrojů, které se zaměřují na začínající řidiče. Řidičský průkaz na zkoušku má za cíl motivovat všechny začínající řidiče v prvních dvou letech řízení k bezpečnému chování v silničním provozu.

Víte, že od 1. 1. 2024 smí žadatel o řidičské oprávnění absolvovat závěrečnou zkoušku a řidičský průkaz mu může být udělen již od věku 17 let s písemným souhlasem zákonného zástupce, kterým je zpravidla rodič? Do dosažení věku 18 let smí řídit jen s omezením za přesně stanovených podmínek pouze s doprovodem tzv. „mentora“. Ten je povinen sedět na sedadle vedle řidiče, sledovat situaci v provozu na pozemních komunikacích a chování řidiče, a v případě potřeby mu poskytnout radu. Do ovládání vozidla není oprávněný fyzicky zasahovat.