Tento víkend se konal každoroční Goodwood Festival of Speed, událost, která zahrnuje 1,16 míle měřené stoupání, které běžně přitahuje závodníky ze všech koutů světa. Tento rok si výrobce elektrických aut McMurtry Automotive se sídlem v Gloucestershire odvezl domů všechny kuličky a ve svém jednomístném elektrickém voze smazal starý traťový rekord téměř o celou sekundu. Nyní chce firma postavit jeden pro silnici.

Na trať i do běžného provozu

V exkluzivním rozhovoru s britským outletem Autocar společnost uvedla, že plánuje postavit silniční model vozu s úrovněmi výkonu podobnými stroji, který právě zničil rekord pro Goodwood Hillclimb. „V některých ohledech je ještě brzy, ale máme plně funkční prototyp,“ řekl Thomas Yates, výkonný ředitel firmy. „Chceme poskytnout něco, co můžete projet centrem Londýna a pak se vydat na trať.“

Ti, kteří tak učiní, budou mít radost (a pravděpodobně zaplatí sedmimístný účet). Podle společnosti se jedná o vůz, který produkuje 2000 kilogramů okamžitého přítlaku na vyžádání a má schopnost zrychlit z nuly na 60 mph (96 km/h) za méně než 1,5 sekundy.

Tato čísla jsou z velké části výsledkem toho, že vývojový tým zaměřil své úsilí na systém přítlaku poháněný ventilátorem, díky čemuž je tento Spéirling prvním fanouškem, který závodí v schváleném motorsportu od roku 1978.

McMurtry Automotive říká, že vozidlo je schopno vyvinout více než dvojnásobek své vlastní hmotnosti v přítlaku a na rozdíl od konvenčních vozidel je k dispozici při všech rychlostech, protože se nespoléhá na proudění vzduchu nad vozem. Tento plně elektrický prototyp McMurtry Spéirling se svou hmotností uvedenou na oficiálních stránkách pouze jako „pod 1000 kilogramů“ je vysoký pouze 1,1 metru (43 palců) a je dlouhý pouhých 3,5 metru (138 palců).

To je kratší než průměrné rozpětí křídel putujícího albatrosa, fer chrissakes. Pro srovnání, neskutečně nízký Ford GT je vysoký 44 palců a je přes čtyři stopy delší.

Brožura k plánovanému silničnímu Spéirlingu uvádí, že dosáhne více než 450 kilometrů dojezdu na jedno nabití. Jen neočekávejte toto číslo, pokud neustále stoupáte po příjezdové cestě Lorda Marche za 39,08 sekund.